Bo Lönnqvistin luento ja Vantaa-Seuran vuosikirjan juhlatilaisuus

Päivämäärä: 
12.12.2017 17:30 - 18:30

Paikka: Veromäentie 2, VANTAA

Karismaattinen professori emeritus Bo Lönnqvist luennoi Vantaa-Seuran vuosikirjan julkaisutilaisuudessa siitä, kuinka hän nuorena miehenä 1960-luvulla kulki silloisessa Helsingin maalaiskunnassa haastattelemassa vanhojen maatilojen isäntiä ja emäntiä. Hän tapasi matkoillaan kiinnostavia ihmisiä ja oppi paljon seudusta.

Haastatellessaan vanhaa emäntää Bisan tilalla Sotungissa istuivat lastenlapset vieressä seuraten ja jännittyneinä kuunnellen. Kun haastattelu oli loppu, pieni tyttö muistutti: ”Mummu – sinä unohdit Skituklimpin (Paskakasan)!”

”Äh, sellaista…” Mummu yritti viitata kintaalla rumaan nimeen, hyvin kiviseen kallioon, mutta lasten suusta se totuus kuuluu.

Bo Lönnqvistin työn myötä ainakin osa vanhan Helsingin pitäjän kulttuurista on pelastettu jälkipolville.

Vuosikirja Helsingin pitäjä – Vantaa 2018 on jo 50. vuosikirja. Kirjan teemana on "Talonpojasta kaupunkilaiseksi" ja useassa artikkelissa käsitellään juuri murroskautta, 1960-lukua, jolloin kirjasarja syntyi.

Tilaisuus järjestetään Veromäen koulun ruokalassa. Vapaa pääsy!

Tapahtuman järjestäjä: Vantaa-Seura ry

< Takaisin tapahtumakalenteriin